Může zahrnovat otoky, modřiny, menší krvácení nebo bolest.

Může zahrnovat otoky, modřiny, menší krvácení nebo bolest.

Přijímač je připojen k elektrodám, které umístí do části vašeho vnitřního ucha, která se nazývá kochlea. Operace trvá hodinu nebo dvě a pravděpodobně půjdete domů tentýž den.

Jeden až dva týdny po zákroku vám lékař nastaví řečový procesor. Procesor, který vypadá jako naslouchátko, nosíte za uchem. Procesor může být připojen k mikrofonu a nošen u ucha, nebo jej můžete nosit někde jinde na těle, v závislosti na tom, jak jste aktivní, váš věk nebo váš životní styl. Tyto procesory nabízejí různé programy a telefonní možnosti. Mohou se také připojit k podpůrným poslechovým zařízením a dalším technologiím, které používáte, jako je iPod. Některé mají dobíjecí baterie, které mohou časem snížit náklady.

Když jsou kolem vás zvuky, mikrofon a procesor je zachytí a změní je na elektrické impulsy. Poté vysílač vysílá tyto kódované signály do přijímače pod vaší kůží. Dále přijímač doručí signály do elektrod uvnitř vaší kochley. Tyto elektrody stimulují sluchový nerv, který přenáší signály papillor kompozice do mozku, kde je rozpoznáte jako zvuk.

Pokračování

Jaké jsou výhody kochleárního implantátu?

Pokud máte vážný problém se sluchem, může vám to změnit život. Ale výsledky nejsou pro všechny stejné. Někteří lidé těží více než jiní. Některé z kladů:

Můžete slyšet řeč na téměř normální úrovni. Možná budete schopni porozumět řeči bez odezírání. Je snazší mluvit po telefonu a poslouchat televizi. Možná budete moci slyšet hudbu lépe než dříve. Můžete zachytit různé typy zvuků, včetně měkkých, středních a hlasitých. Můžete lépe ovládat svůj vlastní hlas, aby vám ostatní snáze porozuměli.

Jaké jsou nevýhody a rizika?

Operace kochleárního implantátu je velmi bezpečná, ale každá operace s sebou nese rizika. Problémy mohou zahrnovat krvácení, infekce a vedlejší účinky léku, který vás během procedury uspí.

Mezi další možné komplikace patří:

Poranění nervu, které změní váš smysl pro chuť Poškození nervů, které způsobuje slabost nebo paralýzu ve vaší tváři Závratě nebo problémy s rovnováhou Ztráta sluchu v léčeném uchu Zvonění v uších, nazývané tinnitus Únik tekutiny kolem mozku Zařízení nefunguje nebo je infikováno, což může znamenat, že budete muset vyjmout a vyměnit implantát. Meningitida, infekce membrán kolem mozku. Je to vzácná, ale závažná komplikace. Zdá se, že vyšší riziko hrozí dětem a lidem s abnormálně tvarovaným vnitřním uchem. FDA a CDC doporučují vakcíny každému, kdo dostane kochleární implantát, aby se snížilo riziko onemocnění.

Mějte na paměti také některé další věci:

Pokud vám zbývá nějaký sluch, může se zdát zvuk "mechanické" nebo "syntetický," ačkoli většina lidí si toho po několika měsících již nevšimne.

Pokud potřebujete magnetickou rezonanci, možná budete nejprve potřebovat jednoduchý postup pro krátké vyjmutí magnetu z kochleárního implantátu. Ale více lékařských zařízení může provádět tyto zobrazovací testy bez odstranění magnetu. Existuje také typ kochleárního implantátu, který má magnet, který nemusíte vyjímat, abyste mohli mít MRI. Většina novějších zařízení s kochleárním implantátem je kompatibilní s 1,5 Tesla MRI bez jakýchkoli zvláštních opatření nebo úvah. 

Některé části zařízení se mohou poškodit, pokud se namočí. Než se budete koupat, sprchovat nebo plavat, musíte řečový procesor sundat. Tuto část můžete také zakrýt vodotěsným pouzdrem nebo zvolit vodotěsný procesor kochleárního implantátu.

Vzácně může implantát přestat fungovat a k vyřešení problému budete potřebovat operaci.

Pokračování

Kdo by měl dostat kochleární implantát?

American Speech-Language-Hearing Association říká, že zařízení je nejlepší pro dospělé, kteří mají:

Těžká až hluboká ztráta sluchu v obou uších Ztráta sluchu poté, co se již naučili řeč a jazyk Omezená pomoc od naslouchátek (další informace o tom, co můžete očekávat při přechodu z naslouchátka na kochleární implantáty) Žádné zdravotní problémy, které by činily operaci rizikovou Silná touha slyšet lépe Dobrá znalost toho, co pro ně zařízení udělá – a co neudělá

Kochleární implantáty také lépe fungují u lidí, kteří nedávno ztratili sluch, a také u těch, kteří již sluchadlo úspěšně používali.

Mohou je dostat děti?

FDA říká, že děti mohou získat zařízení od 1 roku. Většina dětí, u kterých je diagnostikována významná ztráta sluchu jako miminka, je dostane co nejdříve. Kochleární implantát v raném dětství vystavuje děti zvuku v kritickém období, kdy se učí řeči a jazykové dovednosti.

Zařízení fungují nejlépe pro děti, které:

Máte hlubokou ztrátu sluchu v jednom nebo obou uších Získejte omezenou pomoc od sluchadel Jsou zdraví, bez zdravotních problémů, které by činily operaci rizikovou Jste připraveni naučit se komunikovat s kochleárním implantátem Mít podporu od rodičů, učitelů a školních programů, které jim pomohou získat sluchové dovednosti Jsou mladší než 5 let, pokud nemají progresivní ztrátu sluchu Zapojte se do intenzivní logopedické terapie a programů pro výuku řečových dovedností

Studie zjistila, že děti, které dostaly kochleární implantát před 18. měsícem věku, měly výrazné zlepšení ve sluchu, mluvení a učení. Zařízení však mohou pomoci i starším dětem, které ztratí sluch poté, co se naučí mluvit.

Jak poznám, zda je pro mě implantát dobrou volbou?

Pokud trpíte těžkou nebo hlubokou ztrátou sluchu, tým odborníků v centru kochleárních implantátů vám může pomoci rozhodnout, zda vám přístroj a operace budou vyhovovat. Mezi tyto odborníky obvykle patří ušní lékař nazývaný otolog, audiolog, psycholog, poradce a patolog řeči. Tým spolupracuje na určení, zda jste kandidátem na kochleární implantát, provede operaci a nabídne následnou péči.

Pokračování

Můžete mít testy, jako například:

Vyšetření vašeho vnějšího, středního a vnitřního ucha pro kontrolu infekcí nebo jiných problémů Sluchové testy, jako je audiogram, graf, který mapuje, jak reagujete na konkrétní zvuky Hodnocení sluchadla CT nebo MRI skenování pro kontrolu vnitřního ucha a sluchového nervu. Tyto testy vašemu lékaři řeknou, zda má vaše kochlea normální tvar. Fyzická zkouška Psychologické vyšetření, zda zvládnete změny, které implantát přináší. Tento test je častější u dětí.

Když uvažujete o pořízení kochleárního implantátu, poradenství vám pomůže zjistit, co můžete od zařízení očekávat, a ujistěte se, že rozumíte tomu, co je potřeba k tomu, abyste se naučili implantát používat. Po operaci vám může pomoci i rehabilitační program. Cílem je naučit se naslouchat přes implantát. Lékaři vždy doporučují, aby děti, které dostanou implantáty, tímto prošly.

Zjistěte více o typech sluchových ztrát, kterým může pomoci kochleární implantát.

WebMD Medical Reference Recenzováno Brandonem Isaacsonem, MD dne 30. srpna 2020

Zdroje

ZDROJE:

Manuál společnosti Merck: "Ztráta sluchu a hluchota."

Národní institut pro hluchotu a jiné poruchy komunikace: "Informační list NIDCD: Kochleární implantáty."

Americká asociace řeč-jazyk-slyšení: "Kochleární implantáty."

FDA: "Výhody a rizika kochleárních implantátů," "Kochleární implantáty: Před, během a po operaci."

Když dosáhnete určitého věku, je normální mít otázky, zda jsou pro vás zubní implantáty vhodné. Můžete přemýšlet o tom, jakou míru úspěšnosti budete mít s implantáty na základě vašeho věku. Možná se ptáte, zda zubní implantáty fungují stejně dobře u starších pacientů jako u mladších.

Zubní implantáty jsou naštěstí stejně účinné a trvanlivé i ve vyšším věku. Zubní implantáty často mění životy starších lidí k lepšímu, poskytují jim lepší fyzické zdraví a větší sebevědomí. Žádný věk není příliš starý na zubní implantáty.

Co jsou zubní implantáty?

Zubní implantáty jsou jako umělé zubní kořeny ve tvaru šroubů. Zkušený zubař vám do čelisti umístí zubní implantáty, které se následně spojí s vaší přirozenou kostí. To se stává základem pro podporu umělých zubů, známých také jako korunky.

Na horní část zubního implantátu je umístěn konektor, známý také jako abutment, který drží vaši korunku. Korunka je vyrobena na míru tak, aby odpovídala vašim zubům a pasovala do vašich úst.

Zubní implantáty jsou nejpevnější, nejbezpečnější a nejpředvídatelnější stomatologické zákroky. 

Co můžete očekávat od zubních implantátů

Postupy zubních implantátů obvykle zahrnují několik různých kroků:

Konzultace. Zkušený zubní lékař prohlédne vaše ústa, pořídí rentgenové snímky (3D snímky) a prodiskutuje možnosti implantátu a plán vaší operace zubního implantátu.

Umístění zubního implantátu. Při vaší příští návštěvě vám zubař vloží zubní implantát do čelisti přesně tam, kde by měly být vaše chybějící zuby. Většina lidí pociťuje méně nepohodlí a bolesti, než se očekávalo, a obvykle se druhý den vrátí do práce.

Mějte však na paměti, že zkušenost každého člověka je jedinečná. Během operace lze použít IV sedaci nebo lokální anestezii, abyste se cítili pohodlně.

Nepohodlí po implantaci je jako každá jiná stomatologická operace. Může zahrnovat otoky, modřiny, menší krvácení nebo bolest. Většina pacientů obvykle zvládá jakoukoli bolest pomocí volně prodejných léků.

Oseointegrace. Když váš zubní implantát a čelist začnou růst společně, procházejí procesem zvaným osseointegrace. Během tohoto procesu se vytvoří pevný a dlouhotrvající základ pro vaše náhradní zuby.

Na několik týdnů vám může váš zubař nasadit měkkou stravu, aby se zajistilo správné zhojení vašich implantátů. Během několika měsíců se vrátíte do normálního života.

Pokračování

Umístění opěry. Poté, co se váš implantát spojí s vaší čelistní kostí, váš zubař umístí na zubní implantát malý konektor (abutment). V některých případech lze konektor umístit při zavádění implantátu.

Nasaďte nové zuby. Jakmile se vaše dásně z počátečního chirurgického zákroku zahojí, váš zubní lékař vám na míru vyrobí nový umělý zub tak, že otiskne vaše ústa zbývajícími zuby.

Zubař může vyrobit jednu jednotlivou korunku, implantátem podporovaný můstek nebo zubní protézy obsahující více náhradních zubů. Váš umělý zub nebo zuby se nezkazí, ale stále budou potřebovat stejnou běžnou péči, kontroly a čištění jako přirozené zuby.

Kontrolní prohlídky. Frekvence, kterou budete potřebovat ke kontrole vašich zubních implantátů, závisí na počtu implantovaných umělých zubů a na typu implantátu, který dostanete. Celý proces obvykle trvá asi tři až devět měsíců.

Můžete očekávat pravidelné kontrolní schůzky se svým zubním lékařem, abyste se ujistili, že se vše dobře hojí. 

Jak spravovat zubní implantáty po zákroku

Po operaci zubního implantátu můžete očekávat:

Otoky dásní a obličeje Menší krvácení Modřiny vaší kůže a dásní Bolest v místě implantátu

Zubní chirurg obvykle použije stehy, které se samy rozpustí. Pokud se vaše stehy nerozpouštějí, váš lékař je odstraní. Váš lékař vám může doporučit užívání léků proti bolesti nebo antibiotik.

Tipy, jak se starat o své zubní implantáty

Většina zubních implantátů pro seniory je úspěšná. V některých případech se kost nespojí se zubním implantátem. V těchto případech je zubní implantát odstraněn a můžete to zkusit znovu asi po třech měsících.

Můžete pomoci svým implantátům, aby vydržely:

Dodržujte dobrou dentální hygienu pravidelným čištěním kartáčkem a nití Pravidelně navštěvujte svého zubaře a pravidelně profesionální čištění Vyhýbejte se škodlivým návykům, jako je žvýkání tvrdého bonbónu nebo ledu nebo používání tabáku

Mějte na paměti, že všechny ústní operace zahrnují malé riziko poruch krvácení, infekcí a alergických reakcí. Pokud je implantát umístěn například příliš blízko nervu, může způsobit necitlivost nebo mravenčení v jazyku, rtech, dásních nebo obličeji. Pokud vaše tělo odmítne zubní implantát, může to způsobit bolest v místě implantátu spolu s otokem, horečkou a zimnicí.

Pokud pociťujete příznaky nebo máte podezření, že po implantátu došlo k problému, měli byste se okamžitě vrátit k zubaři.

WebMD Medical Reference Recenzoval Dan Brennan, MD dne 16. března 2021

Zdroje

ZDROJE:

pomoc: "Co jsou zubní implantáty?"

Mayo Clinic: "Chirurgie zubních implantátů."

senior život: "Cenově dostupná zubní péče pro seniory."

Jak se blíží rušná prázdninová sezóna, tisíce cestujících aerolinií se připravují na fronty a zpoždění. Tisíce dalších vzdorují vlakům, autobusům a automobilům, aby byli s rodinou a přáteli. Ale pozor, cestování je dnes plné velkých zpoždění při odbavení, na asfaltu i na silnici.

Pro lidi s vážnými zdravotními problémy, jako je cukrovka a srdeční onemocnění – a pro malé děti – to vše může být skutečným utrpením. Pokud neplánujete správně, může to být dokonce život ohrožující.

Jak udržet všechny zdravé a šťastné během těch dlouhých hodin cestování? WebMD požádal o radu několik odborníků.

Pokud máte cukrovku…

Jezte v souladu se svým pravidelným rozvrhem. "To je důležité zejména pro diabetiky," říká Inyanga Mack, MD, odborná asistentka rodinné a komunitní medicíny na lékařské fakultě Temple University ve Philadelphii.

Vzhledem k tomu, že služba stravování byla na většině letů ukončena, zbývá vám čas na jídlo před odletem, když se dostanete na letiště dříve. Vezměte si s sebou také zdravé svačiny, abyste vyrovnali riziko hypoglykémie, ať už na silnici nebo ve vzduchu, říká WebMD.

Noste vhodný lékařský výstražný náramek. Noste u sebe jméno nouzové kontaktní osoby a svého lékaře primární péče, navrhuje Mack. Uchovávejte si seznam svých léků a dávek, aby k nim někdo mohl získat přístup v případě nouze.

Léky si vezměte s sebou, nezabalené v zavazadlech. Noste zásobu léků na několik dní. Pokud se pak ztratí zavazadlo nebo zůstanete uvězněni na letišti nebo v letadle na delší dobu, vaše zdraví nebude ohroženo. Vždy jezte a užívejte léky podle svého pravidelného rozvrhu, i když je všechno ostatní ve zmatku.

Ujistěte se, že léky jsou správně označeny. Všechny recepty musí mít farmaceutický štítek nebo profesionálně vytištěný štítek identifikující lék. Pokud vám není povoleno nastoupit se svými léky a zásobami, požádejte o rozhovor se zástupcem FAA letiště nebo bezpečnostním ředitelem. Můžete dokonce chtít zavolat předem, abyste se ujistili, že můžete dostat na palubu, co potřebujete.

Požadavky FAA: Diabetici, kteří nosí injekční stříkačky a/nebo jehly, musí také nosit injekční léky. Diabetici cestující v USA si mohou přinést injekční stříkačky a další podobné vybavení v příručních taškách, ale lahvičky s inzulínem musí mít profesionální vytištěný štítek s léky. Ještě lépe, uchovávejte inzulín v původní krabici, protože má štítek farmaceutické společnosti. Jehly musí být zavíčkované. Na glukometru musí být uvedeno jméno výrobce. Injekční glukagon by měl být také v původní plastové soupravě s předtištěným farmaceutickým štítkem.

Pokračování

Pokud máte srdeční onemocnění…

Nenechte se dehydrovat ani neunavovat.